OG Akım Trafosu

1000 V  üstü gerilim yüksek gerilim olarak tanımlansa da kullanımda 1 kV- 35 kV arası gerilimler Orta Gerilim olarak karşımıza çıkmaktadır.  Orta gerilim açık trafoları, genellikle endüstriyel tesislerde bulunan ve 34,5 kV şebeke gerilimini 0,4 kV alçak gerilime düşürerek, tesisin kullanımına sunan trafolarla beraber Orta gerilim hücrelerin ölçü bölümlerinde kullanılır. Burada geçen akımı, sekonder akımı (ülkemizde genelde 5 A olarak kullanılır.) seviyesine düşürerek, ölçü hücresinde sayaca verir. Sayaç, devreden geçen yüksek akımlarda ölçüm yapamayacağı için böyle bir düzeneğe ihtiyaç duyar.

Akım trafoları devreden geçen akımın istenilen düzeye düşürülmesi amacıyla kullanılır. Genelde ölçü aletleriyle beraber kullanılarak devreden geçen, ölçüm cihazının ölçemeyeceği akımları çevirme oranı ile orantılı olarak belirli seviyelere düşürür ve hem ölçü cihazının çalışmasını sağlarken akımı düşük seviyelere düşürdüğü için de güvenli çalışma ortamı yaratılmasına yardımcı olmuş olur.

Ülkemizde kullanılan akım trafolarının geneli, sekonder akımı 5 A seviyesine düşürür. Kullanılacak yere göre 1 A sekonder akımlı akım trafoları da bulmak mümkündür. Primer akım ise devreden geçecek akıma göre belirlenmelidir.